Skip to main content

ÇOLPAN İLHAN'IN KALEMİNDEN SADRİ ALIŞIK TİYATROSU

Sadri Alışık Tiyatrosu, bende biraz da anılardan doğdu. Dostlarımla konuşmalarımda bir tiyatro kurma düşüncesi, zaman zaman ortaya çıkar, Sonra sohbetin değişen havasıyla gündemden çekilirdi. Bununla birlikte Sadri Alışık adını bir sanat kurumu aracılığıyla yaşatmak en büyük arzumdu. Tiyatro kurma düşüncesiyle, bu arzu bir gün birleşince, ilk aklıma gelen tiyatro salonu Küçük Sahne oldu. Sadri'nin de emeği geçmiş o unutulmaz Küçük Sahne... Zaten, böyle yıllar sonra salona ilk girdiğimde, nice oyuncunun, nice eserin... dekorun, giysinin, nice tiyatro Adamı ve tiyatro olayının etkisiyle, sarsılırken sevgili Sadri Alışık'ı da orada, o atmosfer içinde hissettim.

Sadri, gerçek bir Muhsin Ertuğrul hayranıydı. Küçük Sahne'nin oluşum ve gelişim yıllarında Muhsin Ertuğrul'un yönetiminde çalışmaktan öylesine mutluluk duymuştu ki, sık sık bu anıları dile getirir, bu anılarını neredeyse kutsal bilirdi.

Küçük Sahne Sadri Alışık Tiyatrosu'nu bütün dostlarla birlikte bir sanat kurumuna çevirmiş olmanın gururuyla, bundan sonraki yıllarda da sizlerin destekleriyle daha nice yıllara taşımak istemekteyiz.

Onca tiyatro, sanat eserinin ticaret çalkantılarına yenik düşürülmek istendiği şu dönemlerde, tiyatro bana sanat adına sığınılacak bir liman gibi geliyor. Tiyatronun yanı sıra, alabildiğine geniş bir yelpazede, kültür etkinlikleri ve yeni yeteneklere de açık bir kültür sanat ortamı yaratmak en büyük arzumuz.

Sevgili Sadri'nin de bütün bu çabalarımızda bizim yanımızda olacağına ve bundan büyük sevinç duyacağına inanıyorum.

Çolpan İLHAN - 1995

KEREM ALIŞIK'IN KALEMİNDEN ÇOLPAN İLHAN & SADRİ ALIŞIK TİYATROSU

95 Ağustos’uydu…
Sıcaktı, yazdı… Sessiz bir pazardı…
Kanlıcadaydık.
Kristal avizemizin kırılmasından bu güne tam 5 ay geçmişti...Göğsümüze vura vura geçmişti. Gözümüzden milyarlarca yıldız çıkartmıştık. Ateşimiz bedenimize sığmıyordu.
Ben rıhtımda babamın koltuğunda oturuyordum. Annem bahçedeki ortancaları suluyor ve onlarla konuşuyordu. Henüz babamızı kalbimizin üstünde taşımaya alışamamıştık. Birden gözlerinde ateş böcekleri ile yanıma geldi ve “Kerem’ciğim Sadri için bir tiyatro kuruyoruz ve orada o sahnede her yıl onun için bir anma gecesi düzenliyoruz” dedi. Sanki o babamın çok sevdiği ortancalar kulağına böyle fısıldamıştı.
Öylesine asil…Öylesine heyecanlı…Öylesine aşık…Öylesine ümitli…
Oysa farkındaydık, ışığımız sönmüştü bizim, yakamazdık artık avizemizin ışıklarını ama onu orada en SADRİ ALIŞIK hali ile muhafaza edebilirdik. Acımızı yaratan karanlığın değil, iyileştiren aydınlığın eseri olmalıydı bu ışık.
Öyle ya haşmetliydi onun ışığı… Al dı ışığı…
Fişek gibi ayağa kalktığımı hatırlıyorum. Evet ağrımız, sancımız, kahrımız kor gibi yanıyordu içimizde, ayrıca bu işlerde öyle kolay işler değildi, hayallerle gerçeklerin ne kadar yakına atsak da uzağa düşebileceğini de iyi biliyorduk üstelik.
Ama aşkımız vardı… Özlemimiz vardı… Cesaretimiz vardı… Sıcaktı yüreğimiz… Baktık birbirimizin gözlerine annemle. Dayanalım dedik... Dayanalım umutla, sevdayla… Yaparız dedik. Ve yaptık. İşte böyle başladı maceramız. Böyle kuruldu Sadri Alışık Tiyatrosu.

Çolpan İlhan’ın, Sadri Alışık’ın ardından onun insanlığına ve sanatına olan aşkıyla, sevdası, mücadelesi, çabası, cansiperane fedakarlığıyla kurduğu ana-oğul iki kanayan yüreğin acısından doğan tiyatromuz 20. yılını Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu olarak kutluyor.
Çolpan İlhan ve Sadri Alışık…
Onlar bizim kahramanlarımız, günden güne büyüyen ailemizin onurları. Onlar bize başarının yalnız yetenek olmadığını hissettirdiler. Başarılı olmanın bağımsız, ödünsüz bir kişiliğe, idealist bir duruşa özverili bir çalışkanlığa, istikrarlı, sabırlı bir anlayışa sahip olmaktan, içinde insan ve yurt sevgisi barındırmaktan geçtiğini gösterdiler.Onlar bu başarı tanımına çok önemli bir örnek oldular.
Rahat uyusunlar…
Biz nefesimiz yettiği müddetçe inandığımız gibi yaşamaya, sanata, kültüre aynı ruh, aynı duygu, aynı azimle hizmet etmeye devam edeceğiz.

Sevgi ve Saygıyla,

Kerem ALIŞIK - 2014